Радионица о земљишту

Насловна

Радионица о земљишту је наставак пројекта #3forECO који је почео јануара прошле године и у ком учествују професори и ученици школа из Травника, Куманова и Економско-трговинске школе из Кикинде.Ова радионица је четврта активност на пројекту. Реализовале су је Видица Штетин, професор биологије и Тања Радованов, професор ЕТШ И пројект менаџер овог пројекта, са ученицима Економско-трговинске школе у Кикинди.   Кроз неколико огледа, ученици су имали могућност да се упознају са различитим типовима земљишта, са физичким и хемијским особинама земљишта, квалитетом земљишта као и са биљним културама које се могу узгајати на њима. Кроз интерактивни оглед ученици су веома лако могли закључити који типови земљишта су најерозивнији, како биљни покривач утиче у спречавању ерозије као и да је земљиште важно и у процесу пречишћавања воде и који слојеви су најбољи природни филтери у пречишћавању воде. Како смо сведоци да овај део планете није поштеђен од загађења огледом смо доказали колико је времена потребно да један пестицид прође кроз слојеве земљишта и колико се ту задржава. Због тога што је земљиште и природно станиште за многа друга жива бића где опстанак човека је у директном или индиректном значају. На овај начин смо преко теме о земљишту, повезали неколико наука као што су: биологија, хемија, географија, педологија, пољопривреда и екологија. Овом радионицом смо потврдили да само тимским радом можемо решавати проблем. Пре ове радионице, ученици су прошли информатичку обуку за коришћење различитих онлајн алата И та знања примењују у сарадњи са ученицима из две партнерске школе приликом израда анкета, интервјуа, презентација и брошуре која ће бити заједнички израђена, као и свега осталог што ће бити резултат рада на овом пројекту. Кликни на линк да видиш фотографије.